7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoich finansach, aby czuć się bezpiecznie

Panika narasta i bardzo dobrze to widać, gdy próbujemy wypłacić gotówkę z bankomatu, kupić walutę czy choćby starać się o paszport. W mediach przewijają się obrazki bomb spadających na ukraińskie miasta i nie ma co się dziwić, że ludzie zaczynają się bać. Martwimy się o nasze pieniądze, bo świetnie pamiętamy opowieści o tym, jak ważne są one w czasach zawieruchy. Co musisz wiedzieć o swoich finansach, by spać spokojnie?


1. Twoje pieniądze w banku są bezpieczne


Zasada jest taka, dopóki pieniądze są w banku, chroni je bank i to on za nie odpowiada. Na tzw. wszelki wypadek, związany raczej z zamieszaniem na rynku niż faktyczna wojną przewidziano system gwarancji, według którego spokojnie możemy być pewni, że niezależnie od tego, co się dzieje, mamy gwarancje wypłaty z banku równowartości 100 tysięcy euro. To niemała kwota, a jeśli masz większą, po prostu rozłóż oszczędności pomiędzy dwoma czy trzema instytucjami finansowymi.


2. W każdej chwili możesz wypłacić pieniądze w banku


Domyślnie, polski system przewiduje bezgotówkowe transakcje. Oznacza to dokładnie tyle, że gotówki jest zdecydowanie mniej w obiegu niż zapisach bankowych. Nic nas jednak nie blokuje i gdy tylko zajdzie taka potrzeba, można zwyczajnie wydrukować pieniądze. Z banku możesz wypłacić pieniądze w każdej chwili, otwartą kwestią jest tu kwota, bo bank zwykle nie ma wystarczającej ilości banknotów i o wyższych wypłatach musisz uprzedzić i poczekać na ich realizację. W przypadku złotówki nie będzie to trwało długo, w przypadku waluty dłużej, bo trzeba ja sprowadzić z kraju, w którym jest w obrocie.


3. Gotówka nie jest ci potrzebna


Paniczne wypłacanie pieniędzy z konta nie jest ci do niczego potrzebne, a gotówka na pewno ci się nie przyda. Może być potrzebna tylko wtedy, gdyby jakimś cudem doszło do nagłych przerw w dostawach energii lub gdyby cyberprzestępcy zaatakowali banki i sklep. Tylko to może się zdarzyć i w całkowicie spokojnych czasach, a banki i sklepy są przygotowane na to, by szybko rozwiązać problem.


4. Gotówka naraża cię na niebezpieczeństwo


Tak naprawdę gotówka naraża cię na niebezpieczeństwo, bo w każdej chwili możesz zostać okradziony lub ktoś może cię napaść. Warto mieć dobry sejf, jeśli czujesz, że mając papierowe banknoty, jesteś bezpieczny. W końcu złodzieje też widzą, że panika narasta, a my chowamy pieniądze w domach.


5. Nie kupuj nerwowo walut


Waluty są drogie i to całkowicie normalne, bo gdy zagrożenie rośnie, ludzie uciekają do bezpiecznych przystani, a za takie, jak świat światem uznaje się dolary amerykańskie, franki szwajcarskie i złoto. Gdy ludzi się boją, uciekają z gotówką w tym kierunku, a sprzedający na tym korzystają. Właściciele kantorów mają teraz złoty czas i jakoś nie boją się, że zostaną z nadmiarem złotówki. Naprawdę nie warto przepłacać.


6. Nie spłacaj kredytu, jeśli zagraża to twojej płynności


Z jednej strony, jeśli masz kredyt, warto z nim „uciekać”, bo z całą pewnością stopy procentowe będą musiały wzrosnąć, by ustabilizować naszą walutę. Z drugiej, jeśli planujesz spłacić kredyt kosztem oszczędności, nie rób tego. Sytuacja jeszcze nie jest niestabilna, ale na najbliższe lata szykuje się wyścig zbrojeń, a jaki będzie jego finał, nie wiadomo. Oszczędności zwyczajnie trzeba mieć.


7. Nie inwestuj wszystkiego w jeden produkt


Słowo – klucz na dzisiejsze niepewne czasy to dywersyfikacja. Nie inwestuj wszystkiego, co posiadasz w jedne produkt. Im bardziej rozproszysz swoje oszczędności, tym mniejsze jest ryzyko ich utraty.